Čajové noviny, Nezařazené

BUDULÍNEK – bylinný čaj

BUDULÍNEK – bylinný čaj

Popis čaje:

Při rozhodování, který čaj zvolit za čaj tohoto týdne jsme sáhli po tak trochu dětském čaji. Pravdou ovšem zůstává, že to co trápí malé děti, trápí i dospělé. Tím neduhem není nic menšího než plynatost, která postihuje poměrně velkou část obyvatel. Nepředkládáme zde všemocný lék jak plynatost vyléčit, spíše nám jde o to, že i čajem se dá tomuto nepříjemnému stavu zabránit, nebo jej alespoň zmírnit. Čaj Budulínek připravený po jídle může zmírnit obtíže díky bylinkám a koření, které obsahuje bez vedlejších zdravotních účinků a bez chemických látek. Jednou z bylinek, kterou čaj Budulínek obsahuje je máta*, dále pak kousky jablek,* fenykl *, citronová tráva * šípek *, sléz lístky *, kusy jahod *. Produkty označené* pocházejí z kontrolované ekologické oblasti. Budulínek je tedy BIO čaj. Musíme zde zmínit, že bylinné čaje by nikdy neměli nahradit odbornou lékařskou péči. Tedy takto to vyžaduje legislativa.

konvice ZelenýDrak.cz

Nápoj:

I přesto, že je Budulínek bylinný čaj, jeho chuť není typicky bylinková. Díky zastoupené jahodě, kterou obsahuje má lehce ovocnou chuť. Připravený čaj má mít žlutou až lehce do červena laděnou barvu nálevu.

Nyní si povíme něco o mátě obsažené v čaji Budulínek

Naše babičky z máty jako rostlinné drogy využívaly listy nebo nať. Obecně se má za to, že máta obsahuje silici s vysokým obsahem mentolu. Dále se věří, že máta obsahuje hořčiny, flavonoidy a třísloviny. Babičky věřily, že mentol obsažený v mátě působí chladivě a zmírňuje bolest. Měli za to, že silice působí lehce na odstranění křečí a povzbuzují produkci žluči. Hořčiny a třísloviny povzbuzují trávení. Pokud tedy vypily čaj obsahující mátu peprnou nebo samotný mátový čaj po požití tučných jídel domnívali se, že zmírní zažívací obtíže, potažmo plynatost. Nicméně, pokud byly žaludeční problémy způsobeny refluxní chorobou jícnu, čaj z máty peprné se nepil.

Další bylinky, které babičky používali k zabránění plynatosti

Heřmánek

Babičky věřily, že tato mírná, krásná bylina může posloužit ke zmírnění křečí, bolesti střev a žaludku. Dále věřili, že heřmánkový čaj je jemně sedativní, působí jako světlo na sliznici trávicího traktu, zmírňuje pálení žáhy a příznaky nadýmání. Také se domnívali, že pije-li se heřmánek pravidelně působí také na zánět střev.

Zázvor

Babičky věřili, že zázvor obsažený v čaji, nebo samotný zázvor potlačuje nevolnost a nadýmání způsobené přejídáním nebo konzumací tučných masitých jídel. Zázvor považovali za oteplovací bylinu, která vytváří teplo v těle a věřili, že tato schopnost pomáhá vrátit přetížené trávicí ústrojí zpět do rovnováhy.

Meduňka

Čaj z meduňky babičky pili protože věřili, že všeobecně uklidňuje, zmírňuje bolesti, a nadýmání z trávení. Tato rostlina, původem z Evropy, byla již ve středověku používána na relaxaci a uklidnění těla. Tyto účinky se obecně lidmi přičítají dvěma rostlinným chemikáliím a to terpenu a eugenolu. Terpeny prý poskytují zklidňující účinek a eugenol prý pomáhá snižovat pocit nepohodlí.

Příprava čaje Budulínek

Budulínka připravíme tak, že na cca 250ml čaj budeme potřebovat 3-4g čaje (jedna vrchovatější kávová lžička). Čaj zalijeme nejlépe v bylinkovém hrnku vodou, která právě dovřela. Doba louhování nepřekročí patnáct minut a máme hotovo.

BUDULÍNEK – bylinný čaj – vzhled

BUDULÍNEK - bylinný čaj

Objednat:

BUDULÍNEK – bylinný čaj – příprava

BUDULÍNEK - bylinný čaj - příprava

BUDULÍNEK – bylinný čaj – nálev

BUDULÍNEK - bylinný čaj - nálev

BUDULÍNEK – bylinný čaj 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *